Barnehagen finalist til «Årets barnehage 2026»

I ti år har Private Barnehagers Landsforbund kåret et av sine medlemmer til Årets barnehage, etter at forelde, sambygdinger eller andre har sendt inn en nominasjon. I år er barnehagen på Vestmarka en av 130 barnehager som noen har nominert, og styret i PBL har plukket ut nettopp vår barnehage som en av 20 finalister som går videre.

– Jeg synes det er veldig stas at vi er en av de 20, sier Toini Johnsen Møllerbråten som er styrer i barnehagen.

Neste trinn i prosessen er at barnehagen må sende inn dokumentasjon på hvordan de oppfyller kriteriene til prisen. Styret i PBL er jury for kåringen og følgende kriterier er satt for å kunne vurderes som kandidat til prisen:

Basistilbud av høy kvalitet
Helhetlig og tydelig pedagogisk profil
God og tydelig ledelse
Tilfredse foreldre
Arbeid som har vært utviklende og nytenkende
Lavt sykefravær over tid
Godt arbeidsmiljø
Godt omdømme

– Vi må sende inn årsplanen vår, resultat fra siste arbeidsmiljøundersøkelse, totalt sykefravær siste 3 år og beskrive ovennevnte kriterier innen 15. mai, forteller hun.

Basert på denne dokumentasjonen blir det valgt ut fem finalister som blir offentliggjort i juni. Deretter åpner en avstemming på Facebook, hvor alle kan stemme på sin favoritt. Avstemmingen vil være noe av materialet juryen har på bordet når vinneren skal kåres. Det opplyser PBL på sin nettside. Selve prisutdelingen skjer under PBL Lederkonferanse 6.-8. september.

De ansatte er en positiv og motivert gjeng som samspiller godt og får barnehagedagen til å flyte godt, sier Toini, og vil ha alle sammen med på bildet. Da får en av ungene være fotograf. F.v.: Stine Wetlesen, Einar Olsen, Toini Johnsen Møllerbråten, Mia Solvang Bergerseter, Anette Kristiansen og Ole Viggo Møllerbråten. (Foto Agnes Stenseth Ruud)

Naturbarnehage

Barnehagen på Vestmarka er en naturbarnehage og det aller meste av barnehagedagen tilbringes ute. Om været ikke er altfor utrivelig er de faktisk ute hele dagen, både små og store. Om kuldegradene blir for mange eller det regner og snør vannrett, kan de gå inn i lokalene som ligger på baksiden av Eidskog Montessoriskole, men her har de også både grillhytte og gapahuk på uteområdet, så tak over hodet og varme fra bålet er det alltid mulig å skaffe.

– Så lenge det lar seg gjøre, er vi ute, men vi er ikke ute bare for å være ute. Det skal være trivelig. Ungene skal kose seg ute, det er jo målet, sier Toini. Ole-Viggo Møllerbråten, som også er ansatt i barnehagen, forteller at de minste ungene gjerne tas med inn før de litt større når været er ruskete.

For her er det barn i hele spekteret fra ett-åringer til skolestartere. De deles i to grupper med de yngste i Ekorngruppa og de eldste i Bjørnegruppa.

Insektjakt og læring om forskjellen mellom insekter og andre småkryp. (Bilde fra barnehagens Instagram-konto)

Frokost, varm lunsj og havregrøt

Ungene får all maten servert i barnehagen. Av de fem-seks voksne som er på jobb i løpet av en arbeidsdag kommer den første halv sju om morgenen, en halv time før barnehagen åpner, og da er det bare å begynne å smøre brødskiver, kanskje bake brød, forberede lunsj, pakke til turer og gjøre HMS arbeid. For barnehagen baker sitt eget brød, og frokosten består av hjemmebakt brød med pålegg og med melk eller vann til. – I den kaldeste tida har vi gjerne kakao også, og har vi mye egg fra hønene våre, kan det bli både grove pannekaker, eggerøre og annet i tillegg, forteller Toini.

Etter en halvtime kommer neste voksne på jobb, og er det høst, vinter, vår eller gråvær er første oppgave for den å fyre opp i grillhytta. Så når ungene kommer er det bål å varme seg ved og en voksen som kan være med å lese bok eller finne fram leker fram til frokost.

Morgenstund i grillhytta. (Foto Toini Johnsen Møllerbråten)

Klokka 11 er det varm lunsj. Brødskivesmøreren fra frokosten har tilbragt tiden på kjøkkenet, for det tar tid å tilberede mat til 21 unger og seks voksne. – Vi prøver å servere så sunn og variert mat som mulig og til lunsj har vi en meny som rullerer over fire uker. Den består av et fiskemåltid i uka, supper lagd fra bunnen av, et pastamåltid i uka og ellers litt kylling og annet, forteller Toini.

Mange av ungene sover om formiddagen, og derfor er lunsjen så tidlig som klokka 11. For tiden er det nye vognskjulet fylt opp med 14 barnevogner som tas ut når ungene skal ha luren sin.

På ettermiddagen er det havregrøt med rosiner, kanel og banan. Så den som har kjøkkentjeneste har hendene fulle med både forberedelser, etterarbeider, bestillinger og henting av matvarer.

Hjemmelaget ertesuppe med kylling og grove rundstykker var turlunsjen denne dagen. (Bilde fra barnehagens Instagram-konto)

Ut på tur

To dager i uka er begge gruppene på tur. Det er mange turmål i nærområdet, både Camp Ekorn som ligger rett over veien for Montessoriskolen og gapahuken ved Jegeråsen, gapahuken på Dansarberget, Brustadvika og «Trollskogen» ovenfor Bygdehuset.

– Camp Ekorn fikk vi anlagt for de minste ungene, det er praktisk at det er så nært barnehagen med tanke på alt som skal med av bleier og utstyr, sier Toini. Campen ligger på eiendommen til Solveig og Trond Rapstad som velvillig lar barnehagen disponere arealet, og her har de hatt hjelp av mange gode sambygdinger til både grunnarbeider og bygging. Campen er blitt veldig populær så nå blir den brukt av de eldste i barnehagen også..

– Folk er veldig flinke til å stille opp og hjelpe oss med dugnadsinnsats når det er noe som trenges, sier Ole-Viggo.

På Camp Ekorn er det investert i en lavvo med vedovn og krakker å sitte på, en utedo og så er det anlagt en naturlekeplass og en bålplass. Toini forteller at ideen til å bygge Camp Ekorn kom fra Nettverk for gårds- og naturbarnehager hvor Eidskog naturbarnehage er med. – Det er et nyttig nettverk hvor det er mange tips å hente for oss, sier hun.

Krokodillen er alltid med de minste på tur. I sekken sin har han sangkort, eventyr og annet spennende. Nå er alt pakket og klart for neste tur, og krokodillen ser ut til å synes at ventetida er lang.

Men, også når målet er lenger unna er de minste med på tur. Opp til gapahuken ved Jegeråsen er det halvannen kilometer, og alle går på beina. Noen barnevogner er med, men de er det bare niste og utstyr oppi.

– Vi bruker en snau time opp dit. Vi pleier å ta en hvil på sittebenken oppe på Rambølsvegen når Kirkebakken er unnagjort, og drikke litt vann. Men alle trasker og går hele veien. De minste holder seg kanskje i håndtaket på vogna som en av de voksne skyver og holder farten oppe på den måten. Og målet er jo ikke å komme fort fram. Veien til og fra er en del av turen og ungene prater, finner ting langs veien og opplever mye underveis, forteller Ole-Viggo. Vel framme kan vognene tas i bruk til unger som skal ha formiddagsluren sin. De som ikke har med vogn, får sove i hengekøye.

Nok en skogstur – denne med klatring, skliing, rollelek, hamstring av kongler og laging av kullstifter etter grilling av fiskeburger på bål. (Bilde fra barnehagens Instagram-konto)
Hyttebygging og innredning med sofa lagd av gamle planker og mose (Bilde fra barnehagens Instagram-konto)

Montessorisamarbeid, hønsehus og sang og musikk

For mange av ungene ved Eidskog naturbarnehage er en naturlig vei videre når barnehagetida er over å begynne på Eidskog Montessoriskole. Enten fordi de bor på Vestmarka og dette er nærmeste skole, eller fordi de har foreldre som velger montessoripedagogikk for ungene sine. Og her i de kjent. Det siste halvåret før skolestart er seksåringene på besøk på skolen en gang i måneden. Flere av de ansatte på skolen er også stadig innom i barnehagen på besøk.

Barnehagen har også tilgang på en del montessorimateriell som er tilpasset barnehagenivå og som ungene kan øve seg med, enten det dreier seg om å lære å kle på seg selv, kneppe knapper og lukke en glidelås eller det er å bli kjent med bokstaver og tall. ­

Montesorrimateriell: Glidelås, borrelås og knapper.

Ute ved inngangsporten har barnehagen sitt eget hønsehus, så ungene blir også vant til dyrehold. Dessuten gir hønene som nevnt et tilskudd til husholdningen i form av egg. Enkelte år har de lagt egg i rugemaskin og fått fram egne kyllinger, men i vår er det ikke plass til flere i hønsehuset, så i år blir det desto mer omelett. Så har det hendt at hønsehauken har tatt seg inn og drept ei høne eller to, eller at ungene har opplevd at enkelte høner har dødd av seg selv.

– Det er trist, men det er naturens gang. Og det er også nyttig å lære, sier Toini.

Hønsehus og kjøkkenhage gir læring – og bidrag til måltidene. (Foto Astri Kløvstad)

Ole-Viggo er barnehagens trubadur som trakterer flere instrumenter, men også de andre ansatte deltar med det de kan musikalsk, så musikktime er en del av barnehageuka på Vestmarka. Det siste halvåret har det også vært ansatt en medarbeider som faktisk er profesjonell musiker, så nå har det blitt ekstra mye sang og musikk.

Og alt foregår altså utendørs de aller fleste dagene i året.  

Varme sommerdager i barnehagen. (Bilde fra barnehagens Instagram-konto)

Privat barnehage

Barnehagen på Vestmarka har bestått som en foreldre- og sambygdings-eid privat barnehage siden 2014. Før det var det kommunen som drev den, men da kommunen ønsket å legge ned, ble altså Eidskog naturbarnehage etablert.

Materiell til dagtavla som henges opp ute. Den inneholder informasjon om dagen i dag.

Nå er det mange unger i bygda og barnehagen har lange ventelister til de godkjente 24 plassene.  Inneværende og kommende år har barnehagen fått midlertidig utvidelse til 32 plasser. Barnehagen har søkt om fast utvidelse til 32 plasser siden den har areal nok til å ta imot flere barn. Kommunen har ansvaret for å godkjenne antall plasser og de private barnehagene i kommunen har hittil kun fått utvidet antall plasser midlertidig (ett år om gangen). (Ett barn under tre år telles som to frem til august det året de fyller tre år).

– Det gjør det vanskelig å holde på de ansatte, for vi kan ikke tilby alle fast jobb så lenge vi ikke vet hvor mange barn vi får lov å ta inn fra ett år til et annet. Og det gjør selvfølgelig at så snart de midlertidig ansatte får seg fast jobb et annet sted, så slutter de her, sier Toini.

– De som ikke kjenner forholdene her kan kanskje tenke at denne gjennomtrekken av ansatte tyder på dårlige arbeidsforhold. Men det er definitivt ikke det som er tilfelle, sier Ole-Viggo. Både han og Toini er imponert over arbeidsmoralen og innsatsen til de ansatte. – Vi har så mange forskjellige arbeidsoppgaver i løpet av en dag, og alle står på, får dagen og rutinene til å flyte, sier de, og legger til at de har lavt sykefravær og sjelden trenger å ty til vikarer. De som jobber her har høy arbeidskapasitet og arbeidsglede, og vi gleder oss til å gå på jobb! avslutter de.

Uteområdet utvikles stadig med nye bygg og lekeapparater, og foreldre og andre stiller velvillig opp på dugnad når noe skal ordnes. Dette bildet er fra 2024. (foto Astri Kløvstad)